Ekonomi

Asya borsaları yükseldi

Küresel ölçekte para politikalarına ilişkin belirsizlikler, yatırımcı fiyatlamalarına katkı sağlayan temel unsur olmaya devam ediyor.

Bu çerçevede, hafta başından beri para politikalarına ilişkin “şahin” beklentilerle baskılanan piyasalarda, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in faiz artırım sürecine ilişkin açıklamalarıyla hava olumluya döndü. yazın ikinci yarısında bitebilir. Çin’de ekonomik aktiviteye ilişkin artan iyimserlik de risk iştahını destekledi.

Bugün açıklanan verilere göre Çin’in hizmet sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Şubat ayında bir önceki aya göre 2,1 puan artarak 55 oldu. Salgın önlemlerinin ardından artan tüketici talebi ve istihdamdaki güçlü toparlanmaya paralel olarak beklentilerin üzerinde gelen veriler, 6 ayın en hızlı artışına işaret etti.

Öte yandan Çin’in 5 Mart’ta yapılacak genel kurul toplantısı kapsamında açıklanacak yıllık büyüme hedefinin yüzde 5,5’ten yüzde 6’ya çıkarılacağı haberi de ülkedeki ekonomik toparlanmanın devam edeceğine dair beklentileri destekledi. güçlü olmak.

Japonya’da hizmet sektörü PMI Şubat ayında 1,7 puan artarak 54 ile Haziran 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Aynı dönemde Tokyo Bölgesi’nde yıllık enflasyon bir önceki aya göre yüzde 3,4 yavaşladı.

Bu gelişmelerle birlikte Çin’de Şangay bileşik endeksi yüzde 0,5 artarak 3 bin 328 puana, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,2 artarak 2 bin 432 puana yükseldi.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,6 artışla günü 27.927 puanda tamamlarken, dolar/yen paritesi önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,2 altında 136,4’te işlem görüyor.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 1,3 kârla 59 bin 693 puan, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,9 primle 20 bin 619 puan oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu