Haber

ABD Başkanı Biden, Hiroşima’da nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya için çaba gösterme sözü verdi

ABD Başkanı Joe Biden, Hiroşima’da ziyaret ettiği müzenin ziyaretçi defterine yazdığı mesajda “nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya için çaba göstereceğine” söz verdi.

G7 Liderler Zirvesi Japonya’nın güneybatısındaki Hiroşima’da devam ediyor. Zirve marjında ​​liderler dün Hiroşima Barış Anıtı Müzesi’ni ziyaret ederek açıklamalarını konuk defterine yazdılar.

1945 yılında Hiroşima’ya atılan atom bombasıyla ilgili 100 binden fazla eser ve emanetin sergilendiği müze, G7 başkanlarının ilk ziyaretine sahne oldu.

Japon hükümeti yaptığı son açıklamada, liderlerin müzenin ziyaretçi defterine kendi ulusal dillerinde yazdıkları mesajları kamuoyuna açıkladı.

Buna göre ABD Lideri Biden, not defterindeki mesajında, “nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya için çaba göstereceğini” söyledi.

“Birlikte, dünyayı nükleer silahlardan nihayet ve sonsuza dek kurtarabileceğimiz güne doğru ilerlemeye devam edelim. İnancınızı koruyun!” Biden dedi. sözlerini kullandı.

mihraptan shakespeare’in mesajı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak not defterine “Shakespeare bize ‘üzücü sözler söylememizi’ söylüyor. Yine de bombanın fenerinde dil başarısız oluyor.” mesajınızı yazdı.

Sunak, “Hiroşima ve Nagazaki halkının korku ve ıstırabını hiçbir kelime tarif edemez. Ama tüm kalbimiz ve ruhumuzla söyleyebileceklerimiz artık orada değil.” terimleri kullandı.

Ziyaretin ardından liderler, müze yerleşkesinde atom bombası kurbanları için inşa edilen mozoleye çiçek çelenkleri koydu.

Biden, 1945 atom bombasının ardından Hiroşima’ya varma misyonundaki ikinci ABD Lideri oldu. Barack Obama, 2016 yılında Hiroşima’yı ziyaret etti.

6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya ve 9 Ağustos 1945’te Nagasaki’ye atılan atom bombalarıyla ABD yaklaşık 210.000 kişinin ölümüne neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu