Haber

Rus parlamentosu askerlik için yaş sınırını 30’a çıkardı

Duma, Rusya’da askerlik hizmeti için yaş sınırını 27’den 30’a çıkaran yasa tasarısını kabul etti. Yeni uygulama 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek. Bu uygulamaya göre 18 yaşından itibaren askerlik yaşı en geç 30 olacak.

Duma Savunma Komitesi Lideri Andrey Kartapolov, 1 Ocak 2024’e kadar 28 yaşını dolduranların yeni yasa kapsamında olmayacağını söyledi.

Tasarı, Rus ordusunun rezervinin askerlik yapmayan vatandaşlardan oluştuğu dikkate alınarak, özel dönemlerde orduyla bir yıl veya daha az süreli sözleşme imzalayabilecek vatandaş gruplarını ve uyulması gereken kuralları belirliyor. bunun için takip etti.

Tasarı, kamu sistemini savunma ve sabotajcılara karşı mücadele görevini güçlendirmek için Rusya’nın bazı bölgelerinde özel amaçlı devlet üniter işletmelerinin kurulmasını sağlıyor.

Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı Matviyenko’dan yeni yasa tasarısına destek

Rusya parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, askerlik yaş sınırının 30’a çıkarılmasının gençlere ‘seçenek’ ve ‘yeni fırsatlar’ sunduğunu söyledi.

Senatörlerin tasarıyı destekleyeceğini kaydeden Matviyenko, “Önemli olan askerlik yaşının uzatılması. Vatandaşlar bu süre zarfında borçlarını ödeyerek askerliklerini yapabilecekler. “Askerlik yapmak hayatta daha fazla fırsat açar” dedi.

gurpinarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu