Ekonomi

IEA’dan petrol fiyatları için korkutan iddia: Yeni akaryakıt zamları yolda

Küresel pazarda petrole olan talep arttıkça Suudi Arabistan ve ortakları petrol üretimini azaltıyor; Bu, petrol piyasalarını önemli ölçüde küçültür.

Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Temmuz ayı için yayınladığı küresel petrol piyasası raporunda, petrol tüketiminin rekor düzeye çıktığını ve bu durumun Ağustos ayında fiyatları artırmasının muhtemel olduğunu açıkladı.

IEA, Suudi Arabistan’ın başını çektiği arz kesintileri nedeniyle küresel günlük petrol tüketiminin Haziran ayında ilk kez 103 milyon varile ulaştığını bildirdi.

100 DOLAR BEKLENTİSİ

Foreign Policy’de yer alan habere göre, raporda petrol talebini artıran faktörlerin arasında yaz aylarında artan hava yolculuğu sayısı, enerji üretiminde petrol kullanımının artması ve Çin’de petrokimya faaliyetlerinin artması yer aldı.

Öte yandan ham petrol ve ürün stoklarının sert düştüğünü kaydeden IEA, sonbaharda petrol piyasasının daha da sıkılaşacağını tahmin etti.

IEA, şu anda 87 dolar civarında olan ham petrolün varil fiyatının yıl sonunda 100 dolara çıkacağını tahmin ediyor.

OPEC+ ÜRETİMİ DÜŞÜRÜYOR

IEA’nın Temmuz ayı raporunda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun toplam üretim seviyesi, Suudi Arabistan’ın etkisiyle günde 1,2 milyon varil azaldı. üretimi kesme kararı

Söz konusu düşüşle birlikte grubun üretimi, Temmuz ayında 50,7 milyon varil ile Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu